Answer:
First person: $107
Second person: $98
Third person: $93
Step-by-step explanation:
Let be "f" the amount of money (in dollars) that the first person contributed to the purchase, "s" the amount of money (in dollars) that the second person contributed to the purchase and "t" the amount of money (in dollars) that the third person contributed to the purchase.
With the information given in the exercise, you can set up the following equations:
Equation 1 → 
Equation 2 → 
Equation 3 → 
Substitute the Equations 2 and 3 into the Equation 1 and then solve for "f":

Finally, substitute the value of "f" into the Equation 2 and then into the Equation 3, in order to find the values of "s" and "t".
Therefore, you get:

Answer:
Malcolm can fill about 8 bags with rice. But exactly 8.4
Answer:
£170000
Step-by-step explanation:
In 2010, Rafik bought a house. Let us assume Rafik bought the house for $x. In 2015, Rafik sold the house to Bianca and made 20% profit. 20% profit = 20% of x = 0.2 × x = 0.2x. Therefore Rafik sold the house to Bianca at x + 0.2x = 1.2x. Bianca bought the house at 1.2x
The house was sold by Bianca at 5% loss in 2019. 5% loss = 0.05(1.2x) = 0.06x
Therefore the house was sold by Bianca at 1.2x - 0.06x = 1.14x. Since Bianca sold the house at £193800.
⇒ 1.14x = 193800
x = 193800/1.14
x = £170000
Rafik paid £170000 for the house in 2010
From the dot plot, we have that 90.91% of the students have 5 or more vowels in their first and last names.
---------------------
The dot plot states that:
- 2 students have 4 vowels in their first and last name.
- 3 students have 5 vowels.
- 8 students have 6 vowels.
- 9 students have 7 vowels.
Then:
- Total of 2 + 3 + 8 + 9 = 22 students.
- 3 + 8 + 9 = 20 have or more vowels.

90.91% of the students have 5 or more vowels in their first and last names.
A similar problem is given at brainly.com/question/14354536
Answer:
0.2611
Step-by-step explanation:
Given the following information :
Normal distribution:
Mean (m) length of time per call = 3.5 minutes
Standard deviation (sd) = 0.7 minutes
Probability that length of calls last between 3.5 and 4.0 minutes :
P(3.5 < x < 4):
Find z- score of 3.5:
z = (x - m) / sd
x = 3.5
z = (3.5 - 3.5) / 0.7 = 0
x = 4
z = (4.0 - 3.5) / 0.7 = 0.5 / 0.7 = 0.71
P(3.5 < x < 4) = P( 0 < z < 0.714)
From the z - distribution table :
0 = 0.500
0.71 = very close to 0.7611
(0.7611 - 0.5000) = 0.2611
P(3.5 < x < 4) = P( 0 < z < 0.714) = 0.2611