Answer:
A.
Step-by-step explanation:
They are dependent events, indicated by the word 'given'.
Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
2y+3=5x-18
swap both sides
5x-18=2y+3
add 18 to both sides
5x-18+18=2y+3+18
5x=2y+21
divide both sides by
5x/5=2y+21/5
X=2y+21/5
9.9^2X1.79
9.9^2=98.01
98.01X1.79=175.4379