Answer:
The answer to the following question is: (-9.34)
Explanation:
Given that:
p = -0.07 x^2 - 0.7x + 6
The price elasticity of demand = ( change in quality / change in price)
= (dp / dx) (x/p)
= d / dx (-0.07 x^2 - 0.7x + 6) x / p
= (-0.14x - 0.7) x/ (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
elasticity = (-0.14x^2 - 0.7x) / (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
at x=5;
elasticity = (-0.14(5)^2 - 0.7(5)) / (-0.07 (5)^2 - 0.7(5) + 6)
= (-3.5 - 3.5) / (-1.75 - 3.5 + 6)
= -7/ 0.75 = -9.333
= -9.34
Answer:
$3,900
Explanation:
A speed boat bought for $13,000 depreciates at 10% per annum compounded continuously. What is its value after 7 years?
Round the answer to nearest dollar.
Amount of depreciation per annum = 13,000 x 10% = $1,300
Amount of depreciation in 7 years = 1,300 x 7 = $9,100
Value of Speed boat after 7 years = 13,000 - 9,100 = $3,900
I’m pretty sure the answer is the 3rd one
Answer: 9.03%.
Explanation:
Given: The Two Dollar Store has a cost of equity of 11.9 percent, the YTM on the company's bonds is 6.2 percent, and the tax rate is 40 percent.
Debt to equity ratio is .54
i.e. 
Adding denominator to numerator on both the sides, we get,
i.e. Weighted equity = 
From (i)

Adding denominator to numerator on both the sides we get,


Thus, weight of debt=
Now,
Weighted average cost of capital=(Weight of equity) × (cost of equity)+(Weight of debt)×(Cost of debt)×(1-tax rate)

Hence, the weighted average cost of capital is 9.03%.
Answer:
A) $0
Explanation:
as per IRC section 101g, if the payment exceeds the greater of per actual cost then the excess payment amount will be taxable.
total tax free payment = 360*30
= $10,800
Therefore, The taxable amount is $0