Answer:
Account receivable on July 31 = $261,800
Explanation:
We would not be making use of the information for June as the question says 60% is collected in the month of sale and 40% is collected in the following month . Therefore as at July 31, all of june sales would have been collected and won't be outstanding
July credit sales = 85% * $770,000 = $654,500
Collected in July (60%) = 60% * $654,500 = $392,700
Receivable as at 31 July = $654,500 - $392,700 = $261,800
I believe the answer is: first step, Planning Initiation
During this step, we determine the objective, scope, and purpose of the joint operation. We also start to structured the things that can be done in order to fulfil the objective and make sure that each steps are rational and can be delivered with sufficient resources.
Answer:
Market research
Explanation:
Market research is the process of finding out about customer wants and needs as well as expanding the current business.
Answer:
If the price of a security represented by the futures contract <u>INCREASED</u> over the year, then these speculators would likely have purchased the futures contract for <u>LESS</u> than they can sell it for.
Explanation:
The whole idea behind securities trading is to buy cheap and sell at a higher price. The term speculator usually refers to an investor that only trades with securities to be able to make short term gains, they do not invest money as long term investments. There is nothing wrong with them, it a risky job that yields high gains or extreme losses.
Answer:
$816,000
Explanation:
Little company's income was for 864,000
We also have, amortization related to Little company for 48,000
we will decrease the income from Little company by this amount
giving a net result of 816,000
The dividends do not impact net income.
The Big Company transactions do not impact on the Little company net income unless we are provided otherwise.
We are not given any information of rtansactions intra-entity so we can conclude thats the consolidades earning for Little Company.