Answer:
A. y = sine (x + 90 degrees)
Step-by-step explanation:
- y = cosine(x) is a curve that crosses the y-axis at y = 1 and completes one cycle at 360 degrees.
- sine(x) have the same curve than cosine(x), but translated 90° to the right respect cosine(x)
- f(x + c) translates f(x) horizontally c units to the left.
- Then, sine(x + 90) is equivalent to cosine(x)
Answer:
Due to the higher z-score, David has the higher standardized score
Step-by-step explanation:
Z-score:
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Which student has the higher standardized score
Whoever had the higher z-score.
David:
Scores on Ms. Bond's test have a mean of 70 and a standard deviation of 11. David has a score of 52 on Ms. Bond's test. So 



Steven:
Scores on Ms. Nash's test have a mean of 64 and a standard deviation of 6. Steven has a score of 52 on Ms. So 



Due to the higher z-score, David has the higher standardized score
(1) 6 pairs of socks = 1 coat
(2) 2 pairs of jeans = 3 pairs of shoes
(3) 4 pairs of socks = 1 pair of jeans
the last two points are irrelevant becuase we just need socks and coats.
6 pairs of socks are equal to 1 coat.
we need 64 pairs of socks.
so, 64 ÷ 6 = 10.67
so we'll need 10.67 coats for 64 pairs of socks.
i'm not sure if you've typed up the correct numbers becuase i don't think the answer would be expressed as a decimal.
unless we say that we need 11 pairs of coats?
perhaps reread the question again and make sure you've typed it up correctly
xD i hope i've helped.
Answer:
116.15
Step-by-step explanation:
1.95 - 30.00 - 7.20 - 38.50 = 38.50
77.65 = 38.50
x = $116.15
Mark spent a total of 80 minutes or 1 hour and 20 minutes traveling to and from work.
45 minutes + 35 minutes = 80 minutes
There are 60 minutes per hour, so their would 1 hour and 20 minutes.