Riding a go-kart costs $10 on Saturday and Sunday and $5 on Monday through Friday.
=> From 10 dollars to 5 dollars
Let's solve how many percent did it decreases?
=> 5 / 10 = 0.5
=> 0.5 * 100% = 50%
50% is the percentage that decreases in the price.
Answer:
isabella can afford neither the sedan nor the station wagon
Step-by-step explanation:
you read it and stop being a lazy
Answer:
16.40
Step-by-step explanation:
3 min-> 180 s
180÷16≈11
11+1=12
12x1.20=14.40
14.40 + 2 = 16.40
Answer:
1. 900
2. 350
Step-by-step explanation:
the formula,
A= P(1+rt)
A= final amount
P= starting amount
r= intrest rate
t= time
1. A=750(1+.05*4)
A=750(1.2)
A=900
2. A=1500(1+.1*2)
A=1500(1.1)
A=1650
But theyre
asking for how much intrest will they get back, so you subtract the new amount by the starting amount to find how much intrest was earned
1650-1500=350
Answer:
The average weight of new born otter was, 
Step-by-step explanation:
Let average weight of new born otter be x.
As per the given statement: At birth it's weight was 7/8 kilograms which is 9/10 kilogram less than the average weight of a new born otter in the aquarium
"
kg less than average weight of a new born otter" means 
As per the given information, we have;

Add
both sides, we have;

Take LCM of 8 and 10 is, 40
⇒
Simplify:

Therefore, the average weight of new born otter was, 