Answer:
a) 0.9644 or 96.44%
b) 0.5429 or 54.29%
Step-by-step explanation:
a) The probability that at least 1 defective card is in the sample P(A) = 1 - probability that no defective card is in the sample P(N)
P(A) = 1 - P(N) .....1
Given;
Total number of cards = 140
Number selected = 20
Total number of defective cards = 20
Total number of non defective cards = 140-20 = 120
P(N) = Number of possible selections of 20 non defective cards ÷ Number of possible selections of 20 cards from all the cards.
P(N) = 120C20/140C20 = 0.0356
From equation 1
P(A) = 1 - 0.0356
P(A) = 0.9644 or 96.44%
b) Using the same method as a) above
P(A) = 1 - P(N) .....1
Given;
Total number of cards = 140
Number selected = 20
Total number of defective cards = 5
Total number of non defective cards = 140-5 = 135
P(N) = 135C20/140C20 = 0.457
From equation 1
P(A) = 1 - 0.4571
P(A) = 0.5429 or 54.29%
Answer:I need help on my question pls help me
Step-by-step explanation:
Answer: (1.5, 0)
Step-by-step explanation:
Given : The shape of his satellite can be modeled by
where x and y are modeled in inches.
Now,the given equation
is a equation of parabola.
Here, coefficient of x is positive, hence the parabola opens rightwards.
On comparing this equation with standard equation
, we get

In standard equation, coordinates of focus=(m,0)
Thus for given equation coordinates of focus=(1.5,0)
Answer:
The inequality is 

Step-by-step explanation:
Let
x -----> amount of water that can be used by only one family member for the rest of the month
we know that

Solve for x
Subtract 4,885.78 both sides


Divide by 6 both sides

