Answer:
a.
μ = $24.57
μ ≠ $24.57
b. 0.12
c. we fail to reject the null hypothesis since p ≈0.12 > 0.05
d. we fail to reject the null hypothesis since z ≈-1.6 > -1.96
Step-by-step explanation:
a)
μ = $24.57
μ ≠ $24.57
b)
To compute p value, we need to calculate z-score of $23.89 per hour. in the distribution assumed under null hypothesis
z-score can be calculated as follows:
where
- X= $23.89
- M is the mean value under null hypothesis ( $24.57)
- s is the sample standard deviation ($2.40)
- N is the sample size (30)
Putting the numbers in the formula we get
≈ −1,5518
The corresponding p-value is <em>two tailed </em>and ≈ 0.12
c)
since p ≈0.12 > 0.05 <em>we fail to reject the null hypothesis.</em>
d)
Critical value for the 0.05 significance level in two tailed test is :
c(z)=-1.96 Since z≈ −1,6 >-1.96, it is not in the critcal region, therefore <em>we fail to reject the null hypothesis. </em>
Answer:
Here is the representation of a histogram. This represents in a continuous distribution the probability frequency of the books that Pedro had read in the summer.
Know that the probability frequency is:

8mm to 2cm is the same as 8mm to 20mm
8 : 20 simplifies to 2 : 5
3.25cm ÷ 5 = 0.65cm
0.65 x 2 = 1.3cm
Your answer is 1.3cm
Answer:
9 teams
Step-by-step explanation:
If the total games played was 36 and no team played each other twice, we need to ensure there isn't any double counting.
36 = (n-1) + (n-2) + (n-3) ... + (n-(n-1))
using this knowledge, we can then count up:
1+2+3+4+5+6+7+8 = 36
If our highest number is 8, then we know there must be 9 teams, because no team can play themselves.