The statement H(30) = H(25) + 5 means that, "when Amelia was 30 months old, she was 5 centimeters taller than when she was 25 months old"
<h3><u>Solution:</u></h3>
Given that,
Baby Amelia's parents measure her height every month
It is given that H(t) models Amelia's height (in centimeters) when she was "t" months old
Given statement is H(30) = H(25) + 5
So, we can say that H(30) = Amelia's height when she was 30 months old
H(25) = Amelia's height when she was 25 months old
So H(30) = H(25) + 5 means that,
Height of Amelia when she was 30 months old is 5 centimeter more than Amelia height when she was 25 years old
Or we can say that,
When Amelia was 30 months old, she was 5 centimeters taller than when she was 25 months old
Given:
Spoilage rate of fruits = 9% = 0.09
To find:
Amount of fruits to be order to have 100 pounds of peaches and considering the spoilage rate.
Solution:
Let the required amount of fruits you should order be x.
So, spoiled fruits = 9% of x = 0.09x
He would like to have 100 pounds of peaches to sell.


Divide both sides by 0.91.



The required amount of fruits to be order is 110 lbs. Therefore, the correct option is D.
7a + 5a = 6a + 24
<span>6a = 24 </span>
<span>a = 4 </span>
<span>XZ = 6(4) + 24 </span>
<span>XZ = 48 </span>
I wish I could say it to you but I don't know how to plan it