Answer:
Option D
Step-by-step explanation:
correct answer on edge :)
First, you need to take 40% off of the original price ($68) to find the discount. to do this, multiply 68 by 0.4 (.4 is 40% in decimal form). You should get $27. 20. Next, you subtract this from 68- keep in mind that we found the discount, not the actual price. 68- 27.20= 40.8. Now, we multiply this by 20%, or 0.2- you should get 8.16. Subtract that from 40.8 to get <u>$32.64</u>.
Answer:
Their will be enough water for each student to consume 2 cups of water.
Step-by-step explanation:
Grade 3, 4 and 5 have their annual field day together . Each grade level is given 16 gallons of water. This means the three grades have 16 × 3 = 48 gallons of water.
The total students involved is 350 student. The total student is the sum of the student in all three grades.
Since the water will be distributed to the students in cups let us convert gallons to cups.
1 gallons = 16 cups
48 gallons = ? cups
cross multiply
48 × 16 = 768 cups.
768 cups of water is available to be shared among the 350 students.
1 student is entitled to 2 cups of water.
350 students will consume 350 × 2 = 700 cups of water.
Therefore, their will be enough water for each student to consume 2 cups of water.
Answer:
Mass of gold bar = 13.896 kg
Step-by-step explanation:
Volume of gold bar = Area of trapezium x Length of bar
Length of bar = 16 cm
Area of trapezium = 2 x Area of triangle + Area of rectangle
Area of triangle = 0.5 x 5 x 3 = 7.5 cm²
2 x Area of triangle = 2 x 7.5 = 15 cm²
Area of rectangle = 6 x 5 = 30 cm²
Area of trapezium = 15 + 30 = 45 cm²
Volume of gold bar = 45 x 16 = 720 cm³
Density of gold = 19.3 g/cm³
Mass of gold bar = 720 x 19.3 = 13896 g = 13.896 kg
Mass of gold bar = 13.896 kg
Answer:
The answer is c
I just answered the question on edunity