Answer:24,942,060
Step-by-step explanation:
(10,10,4) - (3,2,0) = 7,8,4
7+8+4=19
19!/(7!*8!*4!)= 24'942'060
Answer:
Question 13: For age groups y=1 and y=1.3 response is 8 microseconds.
Question 14: The club was making a loss between 11.28 and 4.88 years.
Step-by-step explanation:
Question 13:
The age group y for which the response rate R is 8 microseconds is given by the solution of the equation

We graph this equation and find the solutions to be

Since only positive solutions for y are valid in the real world we take only those.
Thus only for age groups y=1 and y=1.3 the response is 8 microseconds.
Question 14:
The footbal club is making a loss when 
Or

We graph this inequality and find the solutions to be
and 
Since in the real world only positive values for t are valid, we take the the second solution to be true.
Thus the club was making a loss in years 
Answer:
<h2>$128</h2>
Step-by-step explanation:
This problem is on rate.
firstly we have to find the rate at which 1 ton is sold
given that 3/8 ton is sold for $24
hence 1 ton will be sold for X
cross multiply
X = 24/3/8
inverse the denominator and multiply the result with the numerator we have
X= 24*8/3
X= $64
Now having found out that 1 ton cost $64
2 tons will cost =64*2
= $128
Therefore at this rate two tons will cost $128
Let
x----------> length side large <span>photograph
</span>y----------> width side large photograph and small photograph
<span>Each large photograph has side lengths that are twice the side lengths of each small photograph
</span>so
x/2--------> length side small photograph
we know that
The area of each small photograph is 24 in²
24=(x/2)*y------>24=x*y/2-----> 48=x*y
The area of each large photograph is-----> x*y
therefore
The area of each large photograph is 48 in²
the answer is
48 in²
Answer:
14.04 miles per hour
Step-by-step explanation:
The problem is asking for Izumi's speed. The formula of speed is:
- s =
, where "s" means speed, "d" means distance and "t" means time.
The problem is also asking for the unit<u> miles per hou</u>r (
) so, this means that we have to know how many miles Izumi ran, given that the problem only mentioned<u> yards (110 yards).</u>
Let's convert 110 yards to miles, provided that he Izumi ran 1,760 yards in a mile.
- 110 yards ÷ 1760
= 0.0625 miles (this is the distance covered by Izumi in miles)
Let's go back again to the formula: s = 
s =
= 0.0039 
Since, the we arrived at a miles per second unit, we have to convert it to miles per hour.
So, if a minute has 60 seconds, then an hour has 3,600 seconds.
Thus, 0.0039
× 3,600
= 14.04 miles per hour (the answer)