Answer: Whoever read the 15 pages before read the most.
Step-by-step explanation:
A = L * W
A = 357
W = 17
357 = 17L
357 / 17 = L
21 = L <== length is 21 inches
Answer:
C. 50
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
, and a confidence level of
, we have the following confidence interval of proportions.

In which
z is the zscore that has a pvalue of
.
The margin of error is:

The higher the margin of error, the wider an interval is.
As the sample size increases, the margin of error decreases. If we want a widest possible interval, we should select the smallest possible confidence interval.
So the correct answer is:
C. 50
For this case, the first thing we are going to do is write the generic equation of motion for the vertical axis.
We have then:

Where,
- <em>g: acceleration of gravity
</em>
- <em>vo: initial speed
</em>
- <em>h0: initial height
</em>
For the first body:

For the second body:

By the time both bodies have the same height we have:


Rewriting we have:



Clearing time:

Answer:
it takes 18.31s for the two window washers to reach the same height
To find the circumference, you will use the formula for finding circumference of a circle.
I used the true value of pi for the calculations.
C = pi x d
pi x 27.13
C = 85.77mm