I had to read this a couple of times to see this was not about time, but is a right triangle problem. If the hour hand is at three, let us consider that a leg of a right triangle, we will consider the hypotenuse as the second hand.
Sketch the picture.
The hypotenuse is 9 cm. the angle is found by:
the (hour hand) is pointing directly at the 12. I expect you mean the minute hand. The angle between the minute hand and the second hand is 25/60*360 = 150 which make the angle between the hour hand and the second hand. 150 -90 =60
so the second hand and the hour hand gives us a right triangle, with a 60 degree angle and a hyp. of 9 cm.
cos 60 = x/9
9 cos 60 =x
<span>
x = 4.5 cm
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Simple :)
Area of shaded part = are of 1/4 circle - area of both triangles.
Are of circle = pie r^2 so 100x3.14 = 314 cm2.
Area of triangle AOB= area of triangleDOE = bh/2= 5x10/2= 25 each
However, the traingles share a common area which is quad DOB(I)
Lets take traingle AOE, whose are is bh/2=10x10/2=50cm2.
50-area of triangle A(I)E= 50-(
Answer: 72
Step-by-step explanation: so you do a line = line method the lines should look like they are fractions.
you do it for the both numbers the percent is always out of 100.
it should look like this
40% ?
--------- = -----------
100% 180
then you cross multiply 40 and 180 and than divide it by 100. your answer should be 72. you later replace the ? with 72
you know this because It is smaller than 180 and its bigger than the number 40.
Hello! A way we could solve this equation is to divide 714 by three and then multiply the quotient by 2 to get the number of men that attended. 714/3 is 238. There were 238 women that attended the concert. 238 * 2 is 476. 476 + 238 = 714. There. There were 476 men that attended the concert.