Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
It would be 1649.04 cause 824.52+824.52=
Answer:
la distancia del punto de observación A al incendio = 5.5 millas
la distancia del punto de observación B al incendio = 3.8 millas
Step-by-step explanation:
La expresión esquemática de la pregunta se puede ver en la imagen adjunta a continuación :
Del siguiente diagrama;
Usando la sine regla:


a sin 79 = 6 sin 63


a = 5.446 millas
la distancia del punto de observación A al incendio = 5.5 millas (a la décima más cercana)


b sin 79 = 6 sin 38


b = 3.7635 millas
la distancia del punto de observación B al incendio = 3.8 millas (a la décima más cercana)
Answer:
8861 : 9495
Step-by-step explanation:
Ratio of income in 2001 to 2003:
53,166 : 56,970
Then, you can simplify by dividing both sides by 6:
8,861 : 9,495
Can't simplify anymore, Therefore this is the answer!
8861 : 9495
Hope I helped! Have a good day :)