The answer to the question above as to which system of equations can be used to model the situation of Graham and Hunter when a cable lifts Graham into the air at a speed of 1.5 ft/s and Hunter throws the ball from a position of 5 ft. above the ground with an initial velocity of 24 ft/s. the equation will be : H = 18t + 1.5t - 16t ^ 2
H = 5 + 24t - 16t ^ 2
Answer: C)
Step-by-step explanation: By multiplying 2000 for 1/5, you discover the remaining distance. Considering Mateo swim 3/4 meters per second, dividing the first result for 3/4 will give you the amount of time that he will take to swim what's left (in units of <em>seconds)</em>
Answer:
D = 6.71
Step-by-step explanation:
For Finding Length, we'll use the distance Formula:
=> Distance Formula = 
=> D = 
D = 
D = 
D = 
D = 6.71
The length of AB is 6.71
Supposing the ISS travels at a constant speed, then use the relation,

Then you will obtain,
Because she needs 3 blankets and it takes 15 day per blanket(rate is given), she needs 3x15 or 45 days. She has 60 days so she can volunteer at most 15 days.
answer: s≤15