<span>As Sarah is young, increasing her calcium intake at a younger age can help with bone density at a later age. This can help ward off osteoporosis and other bone-related diseases that can be caused by a lack of sufficient nutrient intake. In addition, the increased soda consumption, even as a diet alternative, lead to negative health effects because of the ingredients in the soda and the lack of nutritional value in the carbonated drink.</span>
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Snellen chart is an eye chart that can be used to measure visual acuity by determining the level of visual detail that a person can discriminate. The newborn's vision is estimated to be 20/200 on the Snellen eye examination chart. This means the new born can see at 20 feet what a normal adult can see at 200 feet.
Answer:
No. I do not think leadership style is fixed.
Explanation:
There are various leadership styles used by leaders in organizations depending on the type of job, the category of employees, the situation, or the organizational goal the leader is trying to achieve.
Some of these leadership styles include; bureaucratic, democratic, autocratic, servant and transactional leadership styles.
It is best for leaders to be flexible and know what style to adopt depending on the particular situation.
For example, in <u>situations where employees are inexperienced</u>, a leader should choose a leadership style (such as bureaucratic leadership) where he gives instructions and directs the employees on what to do.
If on the other hand, such a l<u>eader is in charge of experienced employees</u>, then he can adopt the democratic style of leadership, where the employees are allowed to give inputs and have freedom to make certain decisions.
Answer:
income will decrease by $240,000 or 30%
Explanation:
current income:
revenue = $2,000,000
variable costs $800,00
fixed costs $400,000
operating income $800,000
income after change:
revenue = $1,920,000
variable costs $960,00
fixed costs $400,000
operating income $560,000
income will decrease by $240,000 or 30%