Answer:
The regional aircraft will presumably have a higher break-even point the original investment point than a furniture maker in light of the fact that the majority of a carrier's expenses are fixed . It is imperative to take note of that despite the fact that the two organizations report indistinguishable income and total compensation figures, their equal the initial investment focuses will probably contrast fundamentally due to contrasts in their cost structures.
Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
Answer: <em>Polish, Civility and Social Intelligence </em>
Explanation:
The following are the synonyms for the professional behavior: Civility, Polish and Social Intelligence. Social intelligence is referred to as or known as the capacity of an individual to know himself/herself and other individual. Civility is referred or as known as the civilized conduct i.e. considered to be a polite act or an expression
.
Complete question:
The marginal utility of the last unit of apples consumed is 12 and the marginal utility of the last unit of bananas consumed is 8. What set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium
a. $8 and $12
b. $6 and $4
c. $16 and $9
d. $4 and $6
Answer:
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Explanation:
Given,
The marginal utility of the last unit of apples consumed = 12
The marginal utility of the last unit of bananas consumed = 8
Now ,
To find :
The market level for apples and bananas, respectively, will be compatible with the consumer's equilibrium:
=
= $6
=
= $4
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Answer:
It is more profitable to continue processing.
Explanation:
Giving the following information:
A company has inventory that cost $50,000. Its scrap value is $65,000. The inventory could be sold for $150,000 if manufactured further at an additional cost of $80,000.
Sell for scrap= 65,000 - 50,000= 15,000
Continue processing= 150,000 - 80,000 - 50,000= 20,000