Answer:
$10,400 Favorable
Explanation:
The computation of labor efficiency variance for June is shown below:-
For computing the labor efficiency variance for June first we need to find out the standard hours
Standard hours = 0.5 hours per unit × 3,100 units
= 1,550 hours
Now, we will put it into formula
Labor efficiency variance = (Standard hours - Actual hours) × Standard rate
= (1,550 - 510) × $10
= $10,400 Favorable
Therefore for computing the labor efficiency variance for June we simply applied the above formula.
<span>To find the compound interest of an investment you have to use this formula, A = P(1 + r/n)^nt, where A is the total amount you have after the investment period, P is the amount you invest or the amount you put in, r is the rate of the of the compound interest in this case 10%, n is the amount of time the interest will be compounded for example, 4 months a year(quarterly) or 6 months a year(semi annually), and t is the amount of time you invest in years.
So in this case you are going to substitute everything in the formula with their given value. So P = $700, r = 10%, n = 21 (because it is the number of months we invest for), and t = 2 years (because 21 months fit perfectly in 2 years, and t must always be in years). The resulting formula will be A = $700(1 + 0.1/21)^(21 x 2), which will give you an answer of $855 rounded to the nearest dollar.</span>
Answer:
$24,199.02
Explanation:
corporation's ordinary income = $105,000
tax brackets taxable income tax rate taxed due
$0 - $50,000 $50,000 15% $7,500.00
$50,001 - $75,000 $24,999 25% $6,249.75
$75,001 - $100,000 $24,999 34% $8,499.66
$100,001 - $105,000 $4,999 39% $1,949.61
total taxes due $24,199.02
Answer:
d)The opportunity cost of 1 lb. of coffee is 4 lbs. of bananas for Oscar.
Explanation:
a)The opportunity cost of 1 lb. of bananas is 4 lbs. of coffee for Oscar.
In order to produce 64 pounds of banana, Oscar has to give up producing 16 pounds of coffee, his opportunity cost is:

The statement is false.
b)Oscar has absolute advantage in the production of coffee.
Julia has a higher production capacity for coffee (20 pounds to 16 pounds) and therefore has the absolute advantage.
The statement is false.
c)Julia has comparative advantage in the production of bananas.
Julia has a higher opportunity cost for producing a pound of bananas (0.5 pounds of coffee to 0.25 pounds of coffee) and therefore does not have the comparative advantage.
The statement is false.
d)The opportunity cost of 1 lb. of coffee is 4 lbs. of bananas for Oscar.
In order to produce 16 pounds of coffee, Oscar has to give up producing 64 pounds of banana, his opportunity cost is:

The statement is true.
Answer:
A. Take $1 million now.
Explanation:
A. If we take $1 million now the present value of the money is $1 million.
B. If we choose to take $1.2 million paid out over 3 years then present value will at 10% will be;
$300,000 + $300,000 / 1.2 + $300,000/ 1.44 + $300,000 / 1.728
$300,000 + $250,000 + $208,000+ $173,611 = $931,944
The present value of option B is less than present value of option A. We should select option A and take $1 million now.