Answer:
0.13%
Step-by-step explanation:
Mean, u = 17.4%
standard deviation, sd = 27.5%
We are looking for the probability that the money will double in value. Therefore we are looking for the value of x = 100% (meaning the value is 100% more that the previous year)
Find the value of z-score
z = (x-u)/sd
= (100 - 17.4) / 27.5 = 3.003
Find the z score using the z-table
From z-table at P(z<3.003) = 0.9987
So, for the probability that it the money will be double is
P (Z>2.8982) = 1 - P(z<2.8982)
= 1- 0.9987
= 0.0013 = 0.13%
Answer:
3.10 * 72
Step-by-step explanation:
To find 310% of 72
Of means multiply and is means equal
310% * 72 = answer
Change to decimal form
3.10 * 72 = answer
223.20
Answer:
10,000,000
Step-by-step explanation:
you round up, so that makes it 10,000,000