Answer:
$14
Step-by-step explanation:
The revenue from sales of fans is the product of the number of fans sold and the price at which they are sold:
R(p) = n·p = (1960-70p)p
R(p) = 70(28 -p)p
This equation describes a parabola that opens downward and has zeros at p=0 and p=28. The axis of symmetry is halfway between those zeros, at p=14. It goes through the vertex or point of maximum revenue.
The price for maximum revenue is p = 14 dollars.
Answer:
No, it would have to have been greater than .192 to invalidate the claim.
Step-by-step explanation:
Answer:
D.He has not budgeted for all of the expenses in the subcategories.
Step-by-step explanation:
Transportation Budget : 400
a. Car payments 210
b. Gas/Oil 120
c. Insurance 60
d. License/Registration 8
e. Taxes 2
f. Maintenance/Repair
Lewis did not budget the Maintenance/Repair subcategory, because there is no price or cost indicator next to it.
Therefore, the corrct answer is option
D.He has not budgeted for all of the expenses in the subcategories.
Answer:
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this question:
74,250 car accidents. Of those, in 20,187, the driver was a female.
Based on this, what is the probability that a female driver was involved in an accident?
p = 20187/74250 = 0.2719
27.19% probability that a female driver was involved in an accident