Answer:
Explanation:
MPS Week 1 = 150
It takes 3 widgets for 1 WhatchaMacalit.
Widgets required Week 1 = 150 *3 = 450
Painting hours required Week 1 = 450*0.5 = 225 hours
Painting hours required Week 2 = 120*3*0.5 = 180 hours
Similarly, Week 3 = 75 hours
Week # 1 2 3
Widget paint 225 180 75
Answer:
Following are the solution to this question:
Explanation:
By IAS 1 — Annual Report presentation, 3 concepts were all first consideration, its second consistency as well as the third reporting framework related to investment based that can be define as follows:
- Full accrual basis: its IAS 1 allows an organization to compile all financial reports through an accounting standards basis, with exception of working capital details. Even more cash accounting is a method to record profit or expenditure account balances when they are made.
- All financial statements throughout the United States were repayment-based. Any cost will not be reported underneath the accrual system once it is accruing. It implies that recognition is irrelevant whenever a company pays cash to pay an expense.
- Thus the allocation of 2 million to the year that the Pleasant Corp. was created must be listed as just an expense. As well as the remaining payment amount must be listed as expenses once it is paid. Future interventions throughout the current FY should not be published.
- Also, notice the payment incoming to ensure that you will be prepared when due, but just don't join the way of supporting using the cash method. It simply reports an expense of what you are pay if you make a payment when you choose to use the cash method. Consequently, until the next date, you would not modify your reporting, which is also known as journal entries.
Answer:
$3,900
Explanation:
A speed boat bought for $13,000 depreciates at 10% per annum compounded continuously. What is its value after 7 years?
Round the answer to nearest dollar.
Amount of depreciation per annum = 13,000 x 10% = $1,300
Amount of depreciation in 7 years = 1,300 x 7 = $9,100
Value of Speed boat after 7 years = 13,000 - 9,100 = $3,900
Answer:
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Explanation:
Given:
Future value of annuity due = $8,000,000
Rate of interest(r) = 10% = 0.1
Number of year (n) = 4 year
Annual deposit (PMT) = ?
Computation of annual deposit :
\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1+0.1)^4-1}{0.1} ](1+0.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1.1)^4-1}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(0.4641}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [5.1051]\\PMT = 1,567,060.39](https://tex.z-dn.net/?f=Future%5C%20value%5C%20of%5C%20annuity%5C%20due%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%20%5D%281%2Br%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2B0.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281%2B0.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%280.4641%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B5.1051%5D%5C%5CPMT%20%3D%201%2C567%2C060.39)
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Answer:
b. Job order production.
Explanation:
Job order production is the process of manufacturing non-standard or unique products for specific customers. Sometimes making a job order production is also called making a work order or making it an individual order, because each order or work is an order placed by the customer. In most cases, custom jobs are created only once. Many manufacturers specialize in mass production of custom products. Buyers come to the manufacturer with a special design or product, and the manufacturer develops and creates an individual product.
A customer-oriented production puts customer satisfaction at the center of each of its business decisions. Customer focus is defined as an approach to sales and customer relations, in which employees focus on helping customers meet their long-term needs and desires. Here, management and employees coordinate their individual and team goals in order to satisfy and retain customers. This contrasts, in particular, with a focus on sales, which is a strategic approach when the needs and desires of a company or seller are evaluated in relation to the client.
Just in Time production is an inventory strategy developed to increase production and productivity. All production processes (in-progress cost) and the type of production taking into consideration the time criteria in order to minimize the associated sub-costs are derived from the Japanese Kanban system. During production, it determines the order of work by considering the production of the next process. This strategy, which states that the order level is reached in the storage process and that the order must be met after this point, provides the most efficient storage volume and production continuity. In short, just in time, the demand is to produce as soon as possible with excellent quality and transport it to the right place at any time.
Job lot production is a production futures contract whose trading volume is below the level required by normal operations. These contracts or lots are available to add liquidity to futures exchanges by allowing smaller "participants" to enter the market.
Process production is a system from production in which a product goes through several processes or stages from production, which will be operated on a more continuous basis; for example, in oil refineries and petrochemical plants, where these processes include liquid or semi-solid materials. In the production of the main product, they say, gasoline, from such in the production process, by-products such as tar or creosote can inevitably arise.