To evaluate the initial value we use the formula:
A=P(1+r)^n
where
A=future value
P=principle amount
r=rate
n=time
thus plugging in our values we get:
8996.32=P(1+5.6/100)^4
solving for p we shall have:
8996.32=1.2435P
hence:
P=$7234.5
Thus the initial amount was $7234.5
The answer is 10 cm
Imagine cement cover as a rectangle which volume is 660,000,000 cm3. So this rectangle has width (w = 60m), length (l = 110m), and height (h = ?). The height of the rectangle is actually a thickness of the cement layer. So, we will use the formula for the volume (V) of the rectangle to calculate the thickness:
V = w · l · h
It is given:
V = 660,000,000 cm³
w = 60 m = 60 · 100 cm = 6,000 cm
l = 110 m = 110 · 100 cm = 11,000 cm
h = ?
Using the formula: V = w · l · h
660,000,000 = 6,000 · 11,000 · h
660,000,000 = 66,000,000 · h
⇒ h = 660,000,000 ÷ 66,000,000 = 10 cm
Answer:
1st: consistent and dependent
2nd: (-2,0). Simply put the called and check.
14 is the answer bc u have to multiply 7x2 <3