Answer:
rate set by first complex bank is = 5.07 %
Explanation:
given data
simple interest = 6.4 %
investment time = 10 year
solution
we consider here first total interest on the amount $100 paid as simple interest is for 10 year will be
interest = $100 × 6.4% × 10
interest = $64
so future value will be = $100 + $64 = $164
so now we consider rate of interest = r
so that now we apply here future value formula
future value = investment ×
...............1
$164 = $100 ×
1.64 = 
solve it we get
r = 0.05071
so rate set by first complex bank is = 5.07 %
Answer:
s = $13,014.22
Explanation:
Sample values: $40,632, $35,554, $42,192, $33,432, $69,479 and $43,589
Sample size = 6
The standard deviation of a sample (s) is given by:

Where X is the sample mean, n is the sample size, and xi is each value in the sample.
The sample mean is given by:

The standard deviation is:

Answer:
The correct answer is letter "C": top management's attitude toward decentralized operating structures.
Explanation:
Sales forecasts have the purpose of providing companies with an idea of how their sales environment is going to be within a specific period. By forecasting, firms obtain objective information from inside and outside the company that allows them to maximize the distribution of their resources to cover the customers' demands in the future.
Thus, <em>an executive's attitude over decentralized operating structures is not relevant for sales forecasting.</em>
Answer:
The answer is: C) The scientific method may not reveal a "true" model of the world.
Explanation:
When economists and scientists use the scientific method they are trying to develop models of the world and then test them with data. Past data is used to try to predict future economic behavior. That doesn´t mean that those models are 100% accurate and true, but rather that they might (or not) apply to specific situations.
Microeconomics relies on the use of the scientific method and econometrics, while the scientific method is not applicable in macroeconomics.