Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)
Answer:
The answer is $2,000
Explanation:
A monopolist is a single seller in the industry. A monopolist can influence the market price because he is the only one selling the product in the industry and has many buyers. Monopoly is an imperfect market and there are price discriminations in this market. A monopolist can charge different prices for different people.
We have first degree price discriminations, second degree price discriminations and third degree price discriminations.
Total revenue = selling price x units sold
Selling price is $100
Units sold is 20 jackets
Total revenue is therefore, $100 x 20 jackets
=$2,000
Answer:
The quality offering.
Explanation:
Conjoint analysis is measure to analyse preference by respondents. The customer preference are different based on their geographical locations. If the home electronics store conducts an analysis and introduces quality offering instead of size offering, will result in maximizing its revenue. Segment A and segment B customers will choose quality offerings and will pay $2,000 for the purchase. This will be 50% of potential customers who will choose home electronics.