To calculate this, the Hardy-Weinberg principle can be used:
p² + 2pq + q² = 1 and p + q = 1
where p and q are the frequencies of the alleles (p - dominant, q - recessive), and p², q² and 2pq are the frequencies of the genotypes.
a) Since 32 plants have rough seed (recessive genotype: q²) out of 100 plants in total, then
q² = 32/100 = 0.32
b) q = √q² = √0.32 = 0.56
c) Since p + q = 1, then
p = 1 - q = 1 - 0.56 = 0.44
d) 19 plants with rough seeds (recessive genotype: q²) in a population of 100 means that q² = 19/100 = 0.19
We need to calculate p (the allele frequency for smooth seeds).
We can find q because we know q²:
q = √q² = √0.19 = 0.44
Since p + q = 1, then
p = 1 - q = 1 - 0.4 = 0.56
Answer: I think the answer is 624 girls im sorry if its wrong if it is can you please correct me
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
A = 25% of 16 =
Selling price after reduction = 16 - 2 = $14
B= 25% of 14

= 3.5
Selling price = 14 - 3.5 = $10.5
C = 25% of 10.5

= 2.625 = $ 2.63
Selling price = 10.5 - 2.63 = $ 7.87
Put into the formula:
120(1+.08)^5
Equals:
176.3193692 dollars
The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive. In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget? The answer is you should spend less than $750. Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750. However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750. Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.
First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33. Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer