Answer:
The margin of error for the survey is 0.016
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 1024
Sample proportion:

We have to find the margin of error associated with a 90% Confidence interval.
Formula for margin of error:


Putting the values, we get:

Thus, the margin of error for the survey is 0.016
Treat each (time, money) pair as an (x, y) pair, and get the slope of the line:
For Rosita, (5, 128), (7, 164): m = (y2 - y1)/(x2 - x1) = (164 - 128)/(7 - 5) = 18, implying that she earns $18/hr. The y-intercept is calculated as: y = 18x + b, 128 = 18*5 + b, b = $38, meaning that she started with $38. Rosita's equation is y = 18x + 38.
For Garth, (3, 124), (8, 194): m = (194 - 124)/(8 - 3) = 14. For 124 = 14*3 + b, b = $82. Garth's equation is y = 14x + 82
To find out when they will have saved the same amount, both equations would have the same y-value:
18x + 38 = 14x + 82
4x = 44
x = 11 hours
y = 18*11 + 38 = $236 (alternatively, y = 14*11 + 82 = 236)
This means that Rosita and Garth will have both saved $236 after 11 hours of working.
The answer is B ! as vertex is (6,3) and axis of symmetry lies on x=6 !
if you need explanation, comment !
Answer:
Arts=295, Commerce=177
Step-by-step explanation:
That the three subjects have a common ratio implies that there is some common factor between them that relates to the actual number of students in each area, so 5:4:3 means 5x:4x:3x for some value of x
We know that there are 236 science students, so 4x = 236 or x = 59
so the number of arts students is 5(59) and the number of commerce students is 3(59)
Arts = 5*59 = 295
Commerce = 3*59=177
when rounding numbers: if it's four or less, you round down. if it's five or more, you round up. 9 is bigger than 4, so the nearest whole number is 830.