Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
X₁: speed of a motorcycle at a certain intersection.
n₁= 135
X[bar]₁= 33.99 km/h
S₁= 4.02 km/h
X₂: speed of a car at a certain intersection.
n₂= 42 cars
X[bar]₂= 26.56 km/h
S₂= 2.45 km/h
Assuming
X₁~N(μ₁; σ₁²)
X₂~N(μ₂; σ₂²)
and σ₁² = σ₂²
<em>A 90% confidence interval for the difference between the mean speeds, in kilometers per hour, of motorcycles and cars at this intersection is ________.</em>
The parameter of interest is μ₁-μ₂
(X[bar]₁-X[bar]₂)±
* 


[(33.99-26.56) ± 1.654 *(
)]
[6.345; 8.514]= [6.35; 8.51]km/h
<em>Construct the 98% confidence interval for the difference μ₁-μ₂ when X[bar]₁= 475.12, S₁= 43.48, X[bar]₂= 321.34, S₂= 21.60, n₁= 12, n₂= 15</em>


[(475.12-321.34) ± 2.485 *(
)]
[121.96; 185.60]
I hope this helps!
<span>w= 33.75, the weight of the larger sphere
</span>
Thicknesses at different point are: <span>41, 38, 36, 29, 34, 44, 46, 43, 35, 40
In increasing order: 29, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 43, 44, 46
Median = (38+40)/2 = 39m</span>
Median thickness is 39m
Answer:
B) 5 (x minus 3)
C) 4 x + 3 y minus 15 minus 3 y + x
E) Negative 20 minus 3 x + 5 + 8 x
tep-by-step explanation:
5x minus 15
5x - 15
5(x - 3)
4 x + 3 y minus 15 minus 3 y + x
4x + 3y - 15 - 3y + x
5x - 15
Negative 20 minus 3 x + 5 + 8 x
-20 - 3x + 5 + 8x
5x - 15
Answer:
The probability associated with the range lethal morphine blood levels is 0.9902.
Step-by-step explanation:
Let <em>X</em> = lethal blood concentration of morphine.
The random variable <em>X</em> is normally distributed with parameter <em>μ</em> = 2.5 μg/ mL and <em>σ</em> = 0.95 μg/ mL.
Compute the probability of <em>X</em> within the range 0.05 to 4.95 μg/ mL as follows:

*Use a <em>z</em>-table for the probability.
Thus, the probability associated with the range lethal morphine blood levels is 0.9902.