See the picture in the attached figure
we know that
[perimeter of the f<span>lower garden]=[7+10+10]+[pi*7/2]----> 27+10.99---> 37.99 ft
the answer is37.99 ft </span>
<span>There are 24 who like both rock and country. There are 8 who like all 3 types, and these eight have been counted under the 24. This means that the number who like rock and country but not jazz is 24 - 8 = 16.
We are given a total of 155 who like country. We subtract the 16 who like both rock and country, and are left with 139 people who like country but not rock. (It does not matter whether they like jazz or not).
The probability is 155 out of the total of 500, so 155/500 = 31/100 = 0.31.
</span>
4.5 thats the answer. Im just typing so its long enough blah blah blah
Answer:
a) The expected number of questions that are answered correctly by both A and B = 11 (7 + 4).
b) The Variance of the number of questions that are answered correctly by either A or B = 2.25.
Step-by-step explanation:
Number of questions in the examination = 10
Probability of A's answer being correct = 0.7
Probability of B's answer being correct = 0.4
The expected number of questions that are answered correctly by both A and B:
Probability of Expected
Correct Answer Value Variance
A 0.7 7 (0.7 * 10) 2.25
B 0.4 4 (0.4 * 10) 2.25
Total expected value = 11
Mean = 5.5 2.25
The vertex of the graph of the function g(x) = (x- 3)^2 + 9 is 3 units to the right and 9 units up of the vertex of the function f(x) = x^2.