answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
2 years ago
14

When fashion fair cosmetics offers marketing assistance to resellers that buy its products, it is engaging in what type of promo

tion technique?
Business
1 answer:
PIT_PIT [208]2 years ago
3 0
When fashion fair cosmetics offers marketing assistance to resellers that buy its products, the promotional technique used is called the Push Sales Strategy. It is a technique where the manufacturers would "push" the products to the market by the supply chain to the consumer. These manufacturers are termed as wholesalers while the bridge to the consumers are called the retailers. With this type of strategy, incentives are being given to the retailers to motivate them of purchasing. Incentives can be discounts, premiums, buy-back guarantees and services like from the statement, marketing assistance. The other strategy is called the pull sales strategy where the manufacturer would make the consumers interested in their products.
You might be interested in
At the beginning of the month, the Painting Department of Skye Manufacturing had 20,000 units in inventory, 70% complete as to m
velikii [3]

Answer:

Cost per EUP Materials: $2,00

Cost per EUP Conversion: $4,50

Explanation:

                                              Materials                        Conversion

Beginning WIP Cost              $22,400                             $6,250

Cost added in the period   <u>$229,600                         $540,500</u>

Total Cost of the Units        $252,000                         $546,750

Equivalent Units of Production (EUP): Completed Units + Ending WIP Units

EUP Materials = 120,000 + 15,000 x 40% = 126,000

EUP Conversion = 120,000 + 15,000 x 10% = 121,500

Cost per Equivalent Unit: Cost of Units / EUP  

Cost per EUP Materials: $252,000 / 126,000 = $2,00

Cost per EUP Conversion: $546,750 / 121,500 = $4,50

5 0
1 year ago
Which of the following are qualities of successful business writing? Check all that apply.
Fiesta28 [93]

Answer:

The correct answer is letter "A" and "C": Focused on the concerns of the audience; Purposeful.

Explanation:

Business writing is necessary when reports of the financial situation of the company are necessary to be shared. These types of writings are characterized for being <em>objective </em>and <em>straight-to-the-point</em>. Besides, they must be <em>purposeful </em>-which implies there is a major reason why they are being written, and <em>audience orientated</em> -cover the information the audience is requesting to know.

3 0
2 years ago
Your answer is incorrect. Try again. Blossom Corp. had total variable costs of $219,600, total fixed costs of $126,750, and tota
koban [17]

Answer:

$325,000

Explanation:

Given that,

Total variable costs = $219,600

Total fixed costs = $126,750

Total revenues = $360,000

Required sales in dollars to break even:

= [Total fixed cost ÷ (Total revenues - Total variable costs)] × Total revenues

= [$126,750 ÷ ($360,000 - $219,600)] × $360,000

= ($126,750 ÷ $140,400) × $360,000

= 0.9028 × $360,000

= $325,000

8 0
2 years ago
Good X is produced in a competitive market using input A. Explain what would happen to the supply of good X in each of the follo
a_sh-v [17]

Answer:

a. It will increase.

b. It will decrease

c. It will decrease

d. it will increase.

Explanation:

If the price of an input needed for production of good X decreases, the cost of production of good X reduces. It becomes cheaper to produce good X and and as a result the supply of good X would increase.

An increase in tax increases the cost of production and makes production of good X more expensive. As a result, the supply of good X would fall.

technological change that reduces the cost of producing additional units of good X, would make the production of good X less expensive. As a result, the supply of good X would increase

3 0
2 years ago
A government bond is NOT as liquid as cash because the bond:
Vesna [10]

Answer:

Option b                          

Explanation:

In simple words, A government bond reflects a government-issued debt, which is offered to buyers to finance government expenditure. The US Federal reserve is selling the government bonds over the year throughout listings.

Any selling of Treasury bonds throughout the secondary sector. Professional shareholders may purchase or sell  previously issued bonds through such a platform with a company or broker operating with it.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The Smith family adopted a child. The adoption procedure took about three months, and the family incurred various expenses. Will
    15·2 answers
  • When carter first moved into his neighborhood, he noticed hundreds of frogs on the roads after a rain storm. lately, carter has
    12·2 answers
  • A department store has budgeted sales of 12,800 men's coats in September. Management wants to have 6,800 coats in inventory at t
    5·1 answer
  • Firms that disingenuously market products as environmentally friendly with the goal of gaining public approval and sales, rather
    11·1 answer
  • Two goods, wool socks and shaved ice, have a cross price elasticity of demand equal to 0.4. Given this information, what can you
    7·1 answer
  • Consumers will bear switching costs if: a. the benefits of adopting the new technology outweigh the costs of switching. b. switc
    9·1 answer
  • Discuss what the following statement means: ‘It can take years for a buyer/seller partnership to begin delivering results.’ 2. D
    11·1 answer
  • Spencer Chemical Corporation produces an oil-based chemical product which it sells to paint manufacturers. In 2019, the company
    11·1 answer
  • Read across from the Lease Type column and choose the answer choice which best represents the type of activities lease-related c
    9·1 answer
  • On January 1, 2007, Nichols Company's inventory of Item X consisted of 2,000 units that cost $8 each. During 2007 the company pu
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!