Answer:
$38.80 per share
Explanation:
The computation of the stock price one year from now is shown below:
But before that first need to do the following calculations
Current Year Price earning ratio is
= ($39.50 × 5,500,000) ÷ $8,000,000
= $27.15
Now
Next year earnings = $8,000,000 × (1 + 25%)
= $10,000,000
Finally,
Share price next year = ($10,000,000 × $27.15) ÷ 7,000,000
= $38.80 per share
Answer:
1. Understand difference in the reporting manner for Management Accountants and Financial Accountants.
2. Refer to Company policy documents and International Reporting Standards to clearly expose the difference.
3. Consult with other co-workers on who the information is intended and agree on whose opinion to base the reporting.
Explanation:
Management Accountants or CMA prepare Financial Statements for Management use and there are no Statotory or Strict guidelines on how these statements are prepared.
Whilst Financial Accountants prepare Financial Statements for External reporting and have to abide by the Reporting Standards (either GAAP or IFRS).
So, they will be always be differences in the manner of reporting.
The solution is to understand the user of those statements that are being prepared and <em>take the opinion that meets those users needs</em>.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer: $15,614.68
Explanation:
Sales are projected to grow by 4.8% the next year.
= 387,000 * ( 1 + 4.8%)
= $405,576
The Projected addition to Retained Earnings = Expected Sales * Profit Margin * Retention ratio ( amount that is not paid as Dividend)
= 405,576 * 0.055 * ( 1 - 0.3)
= $15,614.68
Answer: Users.
Explanation:
There are 7 positions in the Buyer Decision Process which includes the Initiators, the buyers, decision makers, influencers, Users and Gatekeepers.
The Users are the finally people who actually use the product and their opinion matters. They are usually consulted on how to make a product better in the post-evaluation process.
Kate as a sales representative arranged to meet students and got their feedback on textbooks with the aim of using their feedback to make their textbooks better. This would signify that the students play a USER role in the buying centre and their opinion is being used to learn to make a product better. Also, the company sells textbooks and textbooks are usually for students.