When calculating probability you need to remember that probability is:
something that you are observing divided by total number of participants.
The number you get is relative value(has value between 0 and 1) and if you want to get it in percentage (more clearly) just multiply it with 100.
In this case we are observing blood type B persons. Number of them is 165.
Total number of persons is 1500. Therefore our calculation looks like this:
165/1500 = 0.11 or the probability is 0.11*100=11%
Answer:
65.3 cm
Step-by-step explanation:
The law of sines can be used for this.
g/sin(G) = f/sin(F)
g = (37 cm)sin(124°)/sin(28°) ≈ 65.3 cm . . . . multiply by sin(G)
The length of g is about 65.3 cm.
4/5-2/3= 12/15-10/15 (common denominator is 15)=2/15 pounds of seeds left
(12 - 9) / 12 = (40 - x) / 40
3/12 = (40 - x) / 40
40(1/4) = 40 - x
10 = 40 - x
10 - 40 = -x
-30 = -x
30 = x <=== percent decrease from 40 to 30
So for number there are 6 possible outcomes nad 5 is one of them so 1/6
He next one there are 2 outcomes and heads is 1 outcome so 1/2
For the next one you have to multiply them together so you get 1/12
And the events are independent because whatever you roll on the die won’t affect the coin(it actually does on a very small scale but I don’t think you go into that much detail for high school maths)