Answer:
b,
Explanation:
treatment of hazardous waste is preferred to the other options, in a sense they all have side effect. But if waste are treated it reduces the rate of pollution.
Answer:
The target inventory position is T= 713.6 gallons.
Explanation:
Given:
Average demand =per day = D = 152 Gallons
Standard deviation of demand = σ = 33 Gallons per day
Lead time for delivery = L = 4 days
Z value for 94.5% service level = 1.6
The target inventory position = (Average demand x Lead time) + Safety stock
= (D × L) + (Z× σ ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 × 2)
= 608 + 105.6
= 713.6
Answer:
material price variance (standard price - actual price) * quantity purchased
MPV= ( 3.30 - 3.50) 2300 =$460 Unfavorable
Material quantity variance = ( standard quantity - actual quantity) standard price
MQV = ( 1920 -2300) 3.30 = $1254 Unfavorable
Labour price (rate) variance = (Standard rate - actual rate) actual hours
LRV = (12- 11.8) * 280 = $56 Favorable
Labor hours variance = ( standard hours - actual hours) * standard rate
LHV = ( 240 - 280) * $12 = $480 unfavorable
Explanation:
the complete question:
Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials (8 pounds at $3.30 per pound) $26.40 Direct labor (1 hours at $12.00 per hour) $12.00 During the month of April, the company manufactures 240 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used (2,300 pounds) $8,050 Direct labor (280 hours) $3,304 Compute the total price, and quantity variances for materials and labor.
Answer:
C) An accrued liability of $50,000 and would disclose a contingent liability for an additional $10,000.
Explanation:
Since it is probable that Mith will lose the case, hen it must report an accrued liability of $50,000 which represent the most likely outcome of the lawsuit. But since it is also possible that they have to pay $10,000 more, they should report that amount as contingent liability.
Contingent liabilities are those events that can result in a loss and have more than 50% chance of occurring. Since it is not certain that it will happen, they are considered contingent (or just in case).
Since the first $50,000 are probable, they must be recorded as accrued liabilities, since the last $10,000 are possible, they must be recorded as contingent liabilities.