Below is to complete the question;
<span>How much money should Timothy and Tiffany deposit annually for 20 years in order to provide an income of $30,000 per year for the next 10 years? Assume the interest rate is a constant 4%.
</span>
<span>Use the annual rate formula.
You are given Future, F=$30,000
You are given interest, i=4% or 0.04
You are given time, n=10 years for future equation and n=20 years for annual equation.
Plug those numbers in the formulas your teacher gave you.</span>
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer: Economies of scale
Explanation:
Economies of scale occurs when there is a reduction in cost as a result of an increase in production. Economies of scale are the cost advantages which a business can exploit through the expansion of its scale of production. The aim of economies of scale is to lower the average costs of production.
When the car manufacturer diversifies his operation by producing pickup trucks and SUVs, there'll be a reduction in the average unit cost of output. This term refers to Economies of scale.
Answer:
Explanation:
Please have a look at the attached photo below
We know the formula of the price elasticity of demand:
<em>percentage change of quantity demanded/percentage change of price </em>
Given:
- P1: $2.65 => D1 (quantity sugar-free gummy bears) = 181 and O1 (quantity ordinary gummy bears) =485
- P2: $3.05=>D2 (quantity sugar-free gummy bears) = 157 and O2 (quantity ordinary gummy bears) =273
So:
= %ΔD / %ΔP
= (ΔD/
(D1+D2) ) / (ΔP/
(P1+P2))
= (181-175) /
( 157+181 ) : (3.05 -2.65)/
( 3.05 +2.65 )
=
:
= 0.24
= %ΔO / %ΔP
= (ΔO/
(O1+O2) ) / (ΔP/
(P1+P2))
= (273-485) /
( 273+485) : (3.05 -2.65)/
( 3.05 +2.65 )
=
:
=- 3.9