Answer:
The invoice price of the bond will be $100,127.88
Explanation:
Bonds are nothing but the debt instrument which a company uses to raise capital from the general public, these bonds can be of both short and long term period.
In the question it is given that bond has a coupon period of 182 days which means the bond is of short term period. Coupon rate of 7% means the bond gives the interest of 7% to its holder semiannually every year on January 15 and July 15.
It is given that the ask price for the bond on January 30 is 100.125 percent on par value of the bond which we are assuming to be $1000, which means the ask price is
$1000 X 100.125 = $100,125 ( ASK PRICE)
now we have to calculate the interest, remember the semiannually payment of interest has already been made on January 15 which means we have to find interest for only 15 days which will be taken out on par value
INTEREST = $1000 x 7% x 15 / 30
= $1000 x .07 x 1/ 2
= $35
INVOICE PRICE = INTEREST X \frac{TOTAL \: NUMBER \: OF \: DAYS}{COUPON \: PERIOD} + Ask price
= $35 X 15 / 182
= $2.884
Now adding this amount in to ask price
$100,125 + $2.884
= $100,127.88 ( INVOICE PRICE)
Answer:
$6,000
Explanation:
When a company makes sales on account, debit accounts receivable and credit sales. Based on assessment, some or all of the receivables may be uncollectible.
To account for this, debit bad debit expense and credit allowance for doubtful debt. Should the debt become uncollectible (i.e go bad), debit allowance for doubtful debt and credit accounts receivable.
Since the Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $1,200 before adjustment at December 31, 2016, the additional amount to be allowed
= $7200 - $1200
= $6000
This will be posted as
Debit Bad debt expense $6000
Credit Allowance for doubtful debt $6000
Answer:
$55,000
Explanation:
The computation of the change in operating income is shown below:
= Buying cost - making cost
where,
Buying cost = Cost of producing parts × outside supplier per unit
= 60,000 parts × $3
= $180,000
And, the making cost would be
= Variable cost + fixed cost × given percentage
= $110,000 + $50,000 × 30%
= $110,000 + $15,000
= $125,000
So, the operating income would be
= $180,000 - $125,000
= $55,000
Answer: True
Explanation:
The Marketing Control Statement is quite beneficial to marketers as it avoids fixed costs and shows them the variable and programmed costs both of which can be controlled. This enables them to know what they need to and can change in a way that they can come up with an optimal marketing mix to ensure profitability.
It is also a very uncomplicated statement to prepare which further ingratiates it to marketers who would like to avoid all the jargon of income statements.
Answer: C) Benchmark against local and national markets
Explanation:
This is the best answer because Solo Music Publishers is losing employees to rivals because they offer better salaries. Should they then align their salary package to that of rivals at a local and national scale, they will become more competitive and hence more attractive. Baring other factors then, they should lose no more employees based on salary structure alone.