Answer:
The answer to your question is the theater is 6.7 mi from home
Step-by-step explanation:
Data
speed 1 = 2 mi/h
time in theater = 2h 15 min
speed 2 = 40 mi/h
time = 3.5 h
Process
1.- Write the formula to calculate speed
speed = distance / time
-Solve for time
time = speed x time
2.- Write and equation to solve this problem
total time = time from home to theater + time from theater to home
3.- Substitution
3.5 = d/2 + d/40
4.- Solve for d
3.5 = (20d + d) / 40
140 = 21d
d = 140 / 21
d = 6.7 mi
To find the percentage of a number out of another number you just divide.
64 is 200% of 32 because 64/32 is 2.
The average rate of change (m) is the ratio of the change in function value to the width of the interval:
m = (f(6) - f(2))/(6 - 2)
To compute this, we need to compute f(6) and f(2).
f(6) = (0.25*6 -0.5)*6 +3.5 = 9.5
f(2) = (0.25*2 - 0.5)*2 +3.5 = 3.5
Then the average rate of change is
m = (9.5 - 3.5)/(6 - 2) = 6/4 = 1.5
The average rate of change is 1.5 thousand owners per year.
Answer:
0=4+3x-5 calculate
0=-1×3x move variable to the left
-3x=-1 divide both sides by -3
x=1 over 3
Answer:
Step-by-step explanation:
45 times 7= 315
326-315=11
125 times 2=250
250+11=261
so the answer is C. $261