Answer: Total amount the stadium would clear for all of these events combined is $1750000
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Number of major recording acts are able to play at the stadium = 10
Average profit margin for a concert = $175000
We need to find the amount that the stadium clear for all of these events combined
As we know the formula for "Average"

Hence, total amount the stadium would clear for all of these events combined is $1750000.
Volume of the cube with side 4p = 4p x 4p x 4p = 64p³
Volume of the cube with side 2q² = 2q² x 2q² x 2q² = 8q⁶
Total Volume = 64p³ + 8q⁶
Total Volume = (4p)³ + (2q²)³
Total Volume = (4p + 2q²)( ( 4p)² - (4p)(2q²) + (2q²)²)
Total Volume = (4p + 2q²)( 16p² - 8pq² + 4q⁴)
Answer: (4p + 2q²)( 16p² - 8pq² + 4q⁴)
1/4•4= 1 cup of powdered milk
3•4= 12 cups of whole wheat flour
Parameterize the intersection by setting

, so that


The length of the path

is then given by the line integral along

,

where

. We have



and so the line integral is

This result is fortuitous, since we can write

and so the integral reduces to