(x+p)(3x-2m)
hope it helped :)
Rule of 72 says to divide 72 by the rate of return and that will be the number of years an investment will double
so 72 / 9.6 = 7.5 years to double
7.5 * 2 = 15 years
18-3 = 15
the answer is: <span>Yes, the $15,000 will double each 7.5 years. In 15 years, it will double twice.</span>
Hi! Did you get the answer for this by any chance??
Answer:
Hayden's hourly rate is $30
Extra hour rate is 1.5×30=$45
given that he earned $2175 by working 40 regular hours, the number of overtime hours he worked will be given as follows;
let the number of overtime be x
hence total amount earned will be:
(40×30)+(45×x)=2175
1200+45x=2175
45x=2175-1200
45x=975
solving for x we get
x=975/45
x=65/3=21 2/3 hours
Therefore the answer is c.562.50
Step-by-step explanation:
brainliest please