Answer:
the value of the investment after 3 years= £11,904
Step-by-step explanation:
sarah invests £9600 at a simple interest rate of 8% per year
number of years = 3
Formula for simple interest
I = P*n* r
P is the initial amount invested= 9600
r is the rate of interest = 8% = 0.08
n = number of years = 3
Now we find interest using formula
I = 9600 * 0.08 * 3= 2304
Interest amount is 2,304
Now we add the interest with the initial amount to get the value of investment after 3 years
9600 + 2304= 11904
Answer:
The meet at first time at starting point after 336 seconds,
Vanu have completed 7 laps while Tanuj has completed 6 laps.
Step-by-step explanation:
Given that Venu and Tanuj take 48 seconds and 56 seconds to
complete a lap respectively.
To meet them again at the startiong point, the time taken must be multiple of 56 and 48.
So, the minimum time required to meet them again at the startiong point is time taken for first time meet.
Time taken to first time meet is the smallest number which can be divided by 56 and 48, i.e the lowest common factor (LCM) of 56 and 48 which is 336 seconds or 5 minutes 36 seconds.
Number of laps by Venu

Number of laps by Tanuj

Let no. of adult tickets be x and senior citizen tickets be y.
x + y = 556
22x + 12y = 8492
Solving by simultanous equations,
x = 182 adult tickets
y = 374 senior citizen tickets
Step-by-step explanation:
1. hundred thousand
2.hundred thousand
Answer:
Probability = 2/7
Step-by-step explanation:
AS the Venn diagram is not given in the question, the question is incomplete. I've attached the Venn diagram of this question below for a better understanding of the question and its solution.
In the Venn diagram we can see that
Costumers who like Cake = 10
Costumers who like Pie = 8
Costumers who like both = 4
So it means that
Total costumers who like Cake = 10 + 4 = 14
Total costumers who like Pie = 8 + 4 = 12
We have to find probabilty that a costumer who likes cakes also likes pie
So
Total costumers who like cake = 14
Costumers out of 14 who also like pie = 4
Probability = (No. of costumers who also like pie) / (Total costumers who like cake)
Probability = 4/14 = 2/7