We are given with the formula
p = 200k - 500
a) The constraint for this formula is obtained from the idea that the profit must be positive
200k - 500 > 0
k > 500/200
k > 2.5
b) To make 14000 profit
14000 = 200k - 500
k = 72.5 or 73 knives must be sold
Hello there!
the answer is 8.33
Hope I helped!
Let me know if you need anything else!
~ Zoe
Answer:
$4,116
Step-by-step explanation:
Worth of Mike's car at the start of 2014 = $12,000
If the car is said to depreciates every year by 30% = 30/100 = 0.3
The worth of the car at the start of 2017 is what we are to determine.
This means that the car depreciated by 30% (0.3) for 3 years since 2014 (2017 - 2014 = 3 yrs)
The worth at the start of 2017 would be calculated as follows:
12,000 × (1 - 0.3)³
= 12,000 × (0.7)³
= 12,000 × 0.343
= 4,116
Worth of the car at the start of 2017 would be $4,116
4.509 is greater that 4.508 and less than 4.512
Answer:
Therefore
, A=184
Step-by-step explanation:
Given function is

where T(t) is the temperature in °C and t is time in minute and A and k are constants.
She noticed that after 18 minutes the temperature of the pie is 138°C
Putting T(t) =138°C and t= 18 minutes


.....(1)
Again after 36 minutes it is 184°C
Putting T(t) =184°C and t= 36 minutes


.......(2)
Dividing (2) by (1)


Taking ln both sides




Putting the value k in equation (1)





⇒A= 184.
Therefore
, A=184