Answer:
5/136
Step-by-step explanation:
Probability is the chance of an event happening.
Probability = (Favorable outcome)/(total outcome)
P(r and n) = 2/17 × 5/16
=(2 × 5)/(17 × 16)
= 10/272
= 5/136

I simply divided by 100 and moved the decimal two places to the left.
27
Multiply 10 and 3 because thats how much each book is worth.
Then divide 810 by 30
The answer is 27
Answer:
109.9 ft
Step-by-step explanation:
The length of an arc that is 1/4 of a circle of radius 70 ft is ...
s = rθ
s = (70 ft)(π/2) = 35π ft ≈ 109.9557 ft
The best answer choice appears to be 109.9 feet.
Answer:
The solution to f(x) = t(x) is x = 2010
Option 3 is true.
Step-by-step explanation:
The first-year , second-year , and third-year enrollment values for a technical school are shown in the table below.
Year (x) First Year f(x) Second Year s(x) Third Year t(x)
2009 785 756 756
2010 740 785 740
2011 690 710 781
2012 732 732 710
2013 781 755 800
Now we will check each option.
Option 1: The solution to f(x) = s(x) is x = 2,009
In year 2009, f(x)=s(x)
But 785≠756
Thus, False
Option 2: The solution to f(x) = s(x) is x = 785
x represents year, but 785 it no year
Thus, False
Option 3: The solution to f(x) = t(x) is x = 2010
In year 2010, f(x)=t(x)=740
But 740=740
Thus, True
Option 4: The solution to f(x) = t(x) is x =740
x represents year, but 740 it no year
Thus, False