I THINK it's A but i'm not sure
Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Options:A) Present value of a single amount
B) Future value of a single amount
C) Simple interest
D) Present value of an annuity
E) Future value of an annuity
Answer:B) Future value of a single amount.
Explanation: Future value of a single amount is an accounting concept used to describe how much a single lump sum of money deposited in a bank account would have grown up to after a given period of time. Future value of a single amount can be obtained by
multiplying the principal(P)*the interest rate(I) * time(t) The interest rate is expressed as a decimal.
The FV = P(1 + rt).
Future value of a single amount is usually used in calculating the total accrued amount of fixed deposits accounts,it is a single period investment.