Answer:
The rate charged per hour of labor is 120.
Explanation:
Rate charged per hour of labor is given by:
= Budgeted cost per labor hour + Profit margin
= 660000/10000 + 54
= 120
Therefore, The rate charged per hour of labor is 120.
Answer:
$7,986
Explanation:
To calculate the equivalent annual cost for 5 year period at an interest rate of 10% per year we need to go through some minor calculations first.
DATA
Cost in first year (A) = $10,000
Decrease in cost each year after the first year (G) = $560
Interest rate = 10%
Time period = 5 years
Solution
EAC = A - G (A/G, i, n)
EAC = $9,000 - $560(A/G, 10%, 5)
EAC = $9,000 - ($560 * 1.8101)
EAC = $9,000 - $1,013.656
EAC = $7,986
Answer:
Give me brainliest pls! I neeed it to rank up jus pls do it!
Explanation:
Answer:
The amount of Compensation expense to Year 1 is $153,333.
Explanation:
Stock options granted 92000
X Fair value on date of grant 5
Total compensation expense 460000
Years 3
Compensation expense per year 1 53333
Therefore, The amount of Compensation expense to Year 1 is $153,333.