Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.
The thing that Eldrick bought is called: Tax certificate
A tax certificate is a document that given to purchasers whenever they're biying an fixed asset (such as building , land, or other type of property).
The purchaser will obtain the right of the taxation account for the specific property and the tpayment will be transferred to the purchaser in the future
Answer:
(B) 299,574
Explanation:
We have to calculate the present value of an annuity-due of 25,000
That's because it is being paid in advance.


299574.17
<em>Remember</em>: when the payment or receipts are made in advance, AKA at the beginning of the period, multiply the annuity formula for (1+rate)
That's because <u>the annuities are held for 1 more period </u>than usually.
Answer:
37,300
Explanation:
Calculation to determine How many units should Sandoval include in its year-end inventory
Using this formula
Year-end inventory units=(Warehouse units- Damaged units)+ Units purchased+ Units at consignee's location
Let plug in the formula
Year-end inventory units=(33,000 - 4,300) +3,300+5,300
Year-end inventory units=28,700+3,300+5,300
Year-end inventory units=37,300
Therefore How many units should Sandoval include in its year-end inventory is 37,300