Im also doing this question lemme see...
probability of red and large
______________
probabiltiy of large shirt
0.05
____
0.35
answer 0.1428
answer after rounding 0.1
Answer:
- $5000 in the first city
- $4000 in the second city
Step-by-step explanation:
Let x represent the pre-tax hotel charge in the first city in dollars. Then the hotel charge in the second city is x-1000 dollars, and the total tax is ...
... 7.5%·x +5%·(x -1000) = 575
... 12.5%·x = 625 . . . . simplify, add 50
... x = 5000 . . . . . . . . divide by 12.5% (=0.125)
The first-city charge was $5000; the second-city charge was $4000.
Answer: 21 kilometers
Step-by-step explanation:
Because 13 plus 8 is equal to 21.
Answer:
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
Step-by-step explanation:
According to the given data, we have the following:
monthly amount of $220=R
interest rate is fixed at 2.05%. We require the monthly ineterest rate, hence monthly interest rate= 2.05%/12=0.1708%=0.0017
t=15years×12=180 months
In order to calculate how much should be in the account after 15 years, we would have to use the following formula:
Ap=<u>R(1-(1+i)∧-t)</u>
i
Ap=<u>220(1-(1+0.0017)∧-180)</u>
0.0017
Ap=<u>162,04</u>
0.0017
Ap=$95,321.85
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
<u />
Answer:
Step-by-step explanation:
For the null hypothesis,
H0 : p = 0.63
For the alternative hypothesis,
Ha : p < 0.63
This is a left tailed test
Considering the population proportion, probability of success, p = 0.63
q = probability of failure = 1 - p
q = 1 - 0.63 = 0.37
Considering the sample,
Sample proportion, P = x/n
Where
x = number of success = 478
n = number of samples = 800
P = 478/800 = 0.6
We would determine the test statistic which is the z score
z = (P - p)/√pq/n
z = (0.6 - 0.63)/√(0.63 × 0.37)/800 = - 1.76
From the normal distribution table, the area below the test z score in the left tail 0.039
Thus
p = 0.039