Answer:
29 years
Step-by-step explanation:
The population of the Chinese people is 1.3 bn, and they grow at a rate of 0.49% per year. To get the number of years it requires to reach 1.5 bn, we use this method
after x years, the population will be
1.3 * 1.0049^x
so you just need to solve
1.3 * 1.0049^x = 1.5
1.0049^x = 1.5/1.3
x log 1.0049 = log(1.5/1.3)
x = log(1.5/1.3)/log(1.0049)
x = 0.062 / 0.002122
x = 29.25 years
Therefore, at the rate of 0.49%, the Chinese population of 1.3bn needs 29 years to clock 1.5 bn
Answer: b. 0.8413
Step-by-step explanation:
Given : The average time taken to complete an exam, X, follows a normal probability distribution with
and
.
Then, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam will be :-
[using z-value table]
Hence, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam = 0.8413
For this case we have the following equation:

From here, we clear the value of x.
We have then:

Then, we look for the value of 2x. We have then:

Answer:
The value of 2x is given by:

Answer:
20 cups of punch
Step-by-step explanation:
see the attached figure to better understand the problem
we know that
If Elise adds 5 percent of each of the other ingredients
then
the new percentages are
Ginger Ale=40%+5%=45%
Orange Juice=25%+5%=30%
Pineapple Juice=20%+5%=25%
Sorbet=0%
Find out how many cups of punch will she have if she uses 6 cups of orange juice, using proportion
Let
x ----> the total cups of punch

Answer:
Step-by-step explanation:
A direct variation equation is of the form
y = kx,
where, in words, it reads "y varies directly with x" or "y varies directly as x". In order to use this as a model, we have to have enough information to solve for k, the constant of variation. The constant of variation is kind of like the slope in a straight line. It rises or falls at a steady level; it is the rate of change.
We have that a vet gives a dose of three-fifths mg to a 30 pound dog. If the dose varies directly with the weight of the dog, then our equation is
d = kw and we need to find k in order to have the model for dosing the animals.

Divide both sides by 1/30 to get k alone.
and

Our model then is

This means that for every pound of weight, the dog will get one-fiftieth of a mg of medicine.