Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
Answer:
The net operating income under variable costing is $139,000
Explanation:
Tustin Corporation
Contribution Margin Income Statement for 1st year
Amount
Revenue $680,000
(10,000 * $68)
Less: Variable Expense
Direct Material = $100,000
(10,000 * $10)
Direct Labor= $60,000
(10,000 * $6)
Variable manufacturing overhead $40,000
(10,000 * $4)
Variable selling and administrative <u>$60,000</u>
expense (10,000 * $6)
Contribution $420,000
Less: Fixed Costs
Fixed Manufacturing overhead $220,000
Fixed selling and administrative $61,000
overhead
Net Income $139,000
Oxidants such as hydrogen peroxide have the ability to release, oxygen.
Hope this helps!!
Answer:
D. 34.00%
Explanation:
The computation of the new contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution Margin = Net Sales Revenue - Variable Expenses
where,
Net sales revenue is
= 604 units × $32.5
= $19,630
The variable expense = Total material cost + total labor cost
Total Material Cost = 604 units × $14.36 = $8,673.44
Total Labor Cost = 604 units × $7.09 = $4,282.36
So, the variable expense is
= $8,673.44 + $4,282.36
= $12,955.8
Now
Contribution margin = $19,630 - $12,955.8 = $6,674.2
And,
Contribution margin ratio = Contribution margin ÷ net sales
So, Contribution margin = $6,674.2 ÷ $19,630
= 34.00%