8,000,000 pennies equals $80,000. 1/.05=20
20 x $80,000=$1,600,000 more that the bank was able to lend
☺☺☺☺
Answer:
P(water)=11/22=1/2
Step-by-step explanation:
The number of bottles with water is 11
The total number of bottles is 11 +9+2=22
Sothe probability that Ronald chooses a bottle of water is
P(water) =N(water)/N(total)=11/22=1/2
It is given that
.
Now, know that in 180 degrees there are
radians. This can be written as:
radians
radians (dividing both sides by 180)
Thus, to find the measure of the given angle of
in radians, we will have to multiply the above equation by 135. Thus, we get:
radians
radians
Thus, equivalent to the radian measure of angle a is 2.356
Find the unit rate by dividing 360 bottles by 5 minutes:
360 bottles
-------------------- = 72 bottles/minute
5 minutes
Answer:
0.0406, 0.8284,0.7887
Step-by-step explanation:
Given that Mattel Corporation produces a remote-controlled car that requires three AA batteries
X is N(34, 5.5)
Hence sample size of 25 would follow a t distribution with df = 24
This is because sample size <30
t distribution with df 24 would be bell shaped symmetrical about the mean and unimodal.
Std error of sample mean = std dev /sqrt n=
Prob (X>36) = 
i.e nearly 4.1% of the sample would have a mean useful life of more than 36 hours
X>33.5 implies 
=0.82837
=0.8284 proportion will have a mean useful life greater than 33.5 hours
Proportion between 33.5 and 36 hours
= 