answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
2 years ago
5

Grace rakes leaves everyday for one week. She fills the same number of bags with leaves on each of the 5 weekdays. She fills 11

bags over the weekend. At the end of the week, Grace has filled a total of 26 bags. She wants to know how many bags she filled each weekday.
Mathematics
1 answer:
svlad2 [7]2 years ago
7 0

Answer:

3 bags per weekday

Step-by-step explanation:

Total bags of leaves at the end of the week = 26 bags

Bags of leaves she fills over the weekend = 11 bags

Bags of leaves she fills during weekdays = x bags

Total bags of leaves at the end of the week = Bags of leaves she fills over the weekend + Bags of leaves she fills during weekdays

26 = 11 + x

Subtract 11 from both sides

26 - 11 = 11 - 11 + x

15 = x

x = 15 bags

If she fills the same number of bags with leaves on each of the 5 weekdays.

how many bags she filled each weekday.

Bags she filled each weekday = Total Bags of leaves she fills during weekdays / 5 weekdays

= 15 bags / 5 weekdays

= 3 bags per weekday

You might be interested in
A plane left Chicago at 8:00 A.M. At 1: P.M., the plane landed in Los Angeles, which is 1500 miles away. What was the average sp
Naddika [18.5K]
I belive the correct answer would be 300 mp/h
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pound of oranges costs $2 less than a pound of pears. Together, ten pounds of oranges and eight pounds of pears cost $61. How
Thepotemich [5.8K]

Let us say that:

o = cost of oranges per pound

p = cost of pears per pound

 

so that:

o = p – 2

 

Therefore:

10o + 8p = 61

10 (p – 2) + 8p = 61

10p – 20 + 8p = 61

18p = 81

p = 4.5

p = $4.5 per pound

 

So 3 pounds of pears would cost:

total cost = 3 * 4.5

total cost = $13.5

3 0
2 years ago
Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her fri
Andru [333]

Answer:

Step-by-step explanation:

Total amount of apples that Nicole bought was 6 pounds.

Each pound of apple cost $1.50

This means that the total cost of the 6 pounds of apple that Nicole bought would be

6 × 1.5 = $9

The store had a discount of $2 off her total purchase. This means that the amount that was paid is

9 - 2 = $7

If Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly, let x represent the amount that each of them would pay. Therefore, the expression that can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples would be

x = 7/2

6 0
2 years ago
Evaluate 6+3b if b=7
Pavlova-9 [17]
27. Replace b with 7, making 6 + 3(7). The 3 and parentheses of 7 hint multiplication, so you multiply to make 21, then add 6 relating back to PEMDAS to teach you the correct order to solve the problem.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
an employee adds 160 fluid ounces of chemical to a feature that holds 120,000 gallons of water. did the employee add yhe correct
Hitman42 [59]
We are given a volume of 160 fluid ounces of chemical which is added to a container that holds 120,000 gallons of water. Assuming that the chemical has the same density as water, we just need to convert 120,000 gallons to ounces.

A conversion factor is taken from literature, 1 gallon is equivalent to 128 fluid ounces. So 160 fluid ounces is only 1.25 gallons, thus occupying minimal space in the container. The employee could add more of the chemical in the container. He can actually add 15360000 fluid ounces in total. 
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Maya chatted online with all her friends for 2/3 of an hour on Saturday and 1/4 of an hour on sunday. During that time period, s
    5·2 answers
  • The table below represents the closing prices of stock ABC for the last 5 days. What is the r-value of the linear regression tha
    14·2 answers
  • Jill has 64 ounces of lemonade. Each day, her brother drinks 16 ounces. Then at the end of each day Jill adds 25% of the remaini
    7·2 answers
  • Tamara says that raising the number i to any integer power results in either -1 or 1 as the result, since i^2 = -1. Do you agree
    12·1 answer
  • The change in the value of a stock is represented by the rational number -5.90 describe in words what this means
    5·1 answer
  • The angle created by ray OX and ray OZ is angle . The two rays that create YOX are ray OX and ray . The center of the circle is
    13·2 answers
  • The mean temperature for the first 4 days in January was 1°C. 
    13·1 answer
  • Assume the triangle has given measurements. solve for the remaining sides and angles.
    9·1 answer
  • If m∠DEF = 117°, find the value of x
    12·1 answer
  • Bill drives and sees a red light. He slows down to a stop. A graph of his velocity over time is shown below. What is his average
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!