The equation y = 6.3x + 67.4 is the equation of a linear model in a scatter plot comparing the ages of boys between 2 and 10 yea rs old open (x) and their average heights in centimeters open (y). What is the average height of a 5-year-old boy?
98.9 cm
78.7 cm
67.4 cm
62.4 cm
1 answer:
Since the age of the boy is represented using x, when the boy is 5 years old, x = 5. y = 6.3x + 67.4 = 6.3(5) + 67.4 = 98.9 Since the average height of an age group is represented using y, when y = 98.9, the average height of a 5-year-old boy is 98.9 cm. The answer is 98.9 cm.
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
THESE ARE THE CORRECT ANSWERS
•one of the salary amounts in company B is potentially an outlier. • the median salaries of both companies are greater than 31000 •the mean salary at company B is greater than company A's
Answer: 16x^2 - 80x
if you simplify
Step-by-step explanation:
<em>hope this helps pls mark brainliest</em>
Answer:
2.87
Step-by-step explanation:
2x^2-7=9
2x^2=9+7
2x^2/2=16/2
(square root)x^2=(square root)8
x=2.87
I used this method because I don't know any other method.
Answer:
5=x dived by z
Step-by-step explanation: