Answer:
Z-Mart purchased $3,000 worth of merchandise on credit. Transportation costs were an additional $100, paid cash to the cartage company on delivery. Z-Mart returned $300 worth of merchandise and paid the invoice on time, and took a 2% purchase discount. The amount of this payment was <u>$2744</u>
Explanation:
Purchases excluding freight $3,000
Less:Goods returned -$300
Add:freight charges $100
Net Purchases $2,800
Less:Discount on payment($2,800*2%) -$56
Net cash paid $2,844
Answer:
Years to Maturity = 12.53
Explanation:
Coupon Rate = 7.00%
Coupon Periods = 2
Perpetuity Value = 1,041.67
Price = 1,023.46
Discounted Perpetuity Value = 455.17
Yield to Maturity = 6.72%
Annuity Value = 586.49
Discounted Face Value = 436.97
Semiannual Coupon = 35.00
Price 1,023.46
Periods to Maturity = 25.05
Semiannual Yield = 3.36%
Years to Maturity = 12.53
Answer:$616
Explanation:
The insurance policy is a policy on an annual basis in which premium are paid in advance to enable the insurance firm to provide cover for the clients.
Cost of insurance
$0.84* ($88000/100)
= $732.92 per annum
However since the insurance was cancelled after 10 months he will only be responsible for 10 months.
$739.2/12*10
=$616
Answer:
(E) 4.81%
Explanation:
See the image below to get the explanation
The correct answer is e, controlling.
Controlling in managerial function is defined as the efforts, systematically, by which is given
by the business management in order to be able to compare the performance made
to the plans, standards or objective by means of determining if it is in lined
with the order or if there are changes needed to be made.