Answer:
6.35, 6.39 and 6.49
Explanation:
6.3% = 0.063
yield = 0.063 ×$1,000/ 0.992 yield = 0.063 ×$1,000)/ 0.992 ×$1,000)
Current yield = 0.0635, or 6.35 percent PV = $992 = 0.063× $1,000 / 2) ×{(1 - {1 / [1 + (r / 2)]26}) / (r/ 2)} + $1,000 / [1 + (r / 2)]26 r = .0639, or 6.39 percent EAR = [1 + .0639 / 2)]2 - 1 EAR = .0649, or 6.49
Answer:
A) The current supply will shift to the left
Explanation:
The supply curve shifts to the left when the total quantity supplied decreases, which results in a price increase at any given quantity.
If everyone expects that the football team will have a great season, the quantity demanded for tickets will increase, which will increase their price. But the suppliers will also hold to their tickets until a day or two before the games to increase expectations and fans' anxieties. That way the price will increase even more, and they will make a higher profit.
Answer:
a. I only
Explanation:
The Federal Reserve System or FED is the central bank of the United States that was created on december 23, 1913. Prior to the bank panic in 1907, congress men were motivated for renew demands for banking and to do a currency reform.
The Great Depression that last from 1929 to 1939 and the loan crisis of the 1980´s were events that took place after the FED creation, then they could not contribute to its foundation.
Answer:
E. above; surplus; downward
Explanation:
When the price is <u>above</u> the equilibrium price, we would expect there to be a <u>Surplus</u>, causing the market to put <u>downward</u> pressure on the price until it went back to the equilibrium price.
Equilibrium price is the price at which demand and supply of goods are equal. If we plot in graph then we can see demand and supply curve intersect at the equilibrium price. In case price is above the equilibrium price then quantity supplied will be higher than quantity demanded then there will be surplus in the market, which create downward presure on the price as price was higher and consumer will purchase the product at low price. Therefore, both supply and demand forces price to be back at equilibrium.
Answer:
See below.
Explanation:
Any cost that adds functionality to a capital asset or makes it usable is generally capitalized. These includes all the first time transit costs and or any installation costs. These costs are usually associated with the product as a one time cost rather than recurring annually.
The total cost then for the machine that is capitalized is,
= 180,000 + 4600 + 12000 = $196,600
The discount of 5% is deductible as this was not paid and will not be capitalized. So net total capitalized cost,
10-ton Draw = $196,600 - (180,000*0.05) = $187,600
Hope that helps.